Moment, w którym dziecko zaczyna rozumieć pojęcie czasu można uznać za swoisty przełom w jego rozwoju. Jeśli chcemy ułatwić mu naukę, warto zaopatrzyć malucha w zegar. Kiedy najlepiej zdecydować się na jego zakup i jakimi cechami powinien się odznaczać, aby stał się również piękną dekoracją?

Zegar dla dziecka – edukacyjna ozdoba

Ładny zegar na pewno spodoba się naszej latorośli. Szczególnie jeśli jego wygląd nawiązuje do zainteresowań młodego człowieka. Możemy się zdecydować na zegarek naręczny czy model wolnostojący, ale na początek najlepszym wyborem będzie zegar wiszący dla dziecka – atrakcyjny dodatek, który będzie też pełnił funkcję edukacyjną. 

Dlaczego nauka obsługi zegara jest tak istotna? Bo taka umiejętność pozwala maluchowi na umieszczanie konkretnych wydarzeń w planie dnia, a to wpływa na tworzenie pewnej rutyny w jego codzienności.

Dobrze dobrany zegar ścienny będzie wyglądał świetnie w każdym wnętrzu!

Najlepszym sposobem nauki obsługi zegara będzie niespieszna, wspólna nauka w formie zabawy, podczas której możemy zacząć używać w rozmowach z dzieckiem takich określeń jak „rano”, „południe”, „wieczór” lub „noc”. 

Aby ułatwić dziecku zadanie, stopniowo łączmy te pojęcia z konkretnymi czynnościami – snem, śniadaniem, dobranocką lub pójściem do przedszkola. Możemy też próbować „powiązać” słowa ze wskazaniami na zegarze, zachęcając do tego samego dziecko (np. za pomocą karteczek samoprzylepnych z rysunkami przyczepionych na ścianie wokół czasomierza).

Zegar z dużymi cyframi – idealny dla fanów i fanek samolotów

Czym powinien się charakteryzować idealny zegar na ścianę dla dziecka?

  • Wysoką jakością wykonania – stabilne mocowanie, metalowe wskazówki czy niewrażliwość na światło słoneczne (dzięki czemu grafika nie blednie) to atuty, które warto docenić!
  • Decydując się na zegar ze szkła wybierajmy taki rodzaj materiału, który jest bezpieczniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia, np. akrylowe szkło organiczne.
  • Atrakcyjnym wyglądem, który przyciągnie uwagę malucha.
  • Wielkością, która umożliwia odczytywanie godziny nawet z nieco większej odległości.
  • Wyraźnie zaznaczonymi na cyferblacie godzinami oraz widocznymi wskazówkami.
  • Niezbyt głośnym mechanizmem, który nie będzie przeszkadzał w zasypianiu.